Rymättylän raitiovaunu
Turussa on kuultu tieto, että Airistolla olisi raitiovaunu merenpohjassa Anttiskaurin luoteispuolella n. 2 – 3 kaapelinmitan etäisyydellä saaresta, alueella jolla Airisto on noin 20 – 25 metriä syvä (Lapilan ja Kaarnittan välinen salmi). Paikka saattaa olla jossain P 60° 23,30′ I 22° 03,00′.
Tarinan mukaan raitiovaunu on hankittu raitiotien lopettamisen, vuoden 1972 jälkeen kesämökiksi (kuten 1950-luvulla esim. vaunut 107, 1xx ja 112). 1970-luvulla sille ei kuitenkaan saatu rakennuslupaa, jolloin vaunu vedettiin jäälle ja sen annettiin upota. Myöhemmin vaunu on tarttunut kalastajien verkkoihin, jolloin verkkoja irrottanut sukeltaja on todennut raitiovaunun lojuvan pohjassa.
Turkulaiset raitiovaunuharrastajat ovat kiinnostuneita vaunun tarkasta sijainnista sekä vaunun tyypin ja numeron sekä kunnon identifioimisesta. Jos osoittautuu että vaunu on mielenkiintoista tyyppiä ja kohtuullisesti säilynyt sen voi mahdollisesti nostaa kunnostusta varten.
Barlius-ryhmä sai oletetun raitiovaunun viistokuviin 10.6.2021 ja niiden mukaan koordinaatit päivitettiin. Vaikuttaisi siltä, että vaunu on pahoin rikkoutunut mutta kuulisimme mieluusti mikäli joku siellä käy.
Tekstin laatija Mikko Laaksonen



Lähdeluokittelu: GPS (0-50 m), Muu
Tyyppi: raitiovaunu
Uponnut: 1970-luku
Sijainti: Rymättylä, Anttiskauri
Hylystä muualla:
Lähdetiedot:
- Mikko Laaksonen
HYLKYTIEDOT
Paikannustarkkuus: GPS (0-50 m)
Materiaali metalli, puu
Tyyppi raitiovaunu
Uppoamisaika 1970-luku
Uppoamispaikka Rymättylä, Anttiskauri
Uppoamispaikka Anttiskauri, Rymättylä
Pituus n. 10 m
Leveys n. 2 m
Pohjan syvyys 23 m
Laatijat Mikko Laaksonen
Pertti Arvonen
MEDIA
- Kuva: Barlius 10.6.2021.
- Kuva: Vaunun sijainti keltaisessa pisteessä (vihreä entinen koordinaatti). Barlius 10.6.2021
- Kuva: Barlius 10.6.2021. Pohjoinen ylös
- Turun raitiovaunu - arkistokuva.
KOHTEEN IHANNEOLOSUHTEET JA SÄÄENNUSTEET
Kerro millaisella kelillä kohteella kannattaa sukeltaa?
Auta sukellusretken suunnittelua jakamalla omat tuuliolosuhteita koskevat suosituksesi