Myhkyräsaaren hylky

Olet tässä Etusivu  > Laiva  > GPS (0-50 m) >  Myhkyräsaaren hylky

Puruvedellä, Kerimäen kirkolta noin 16 kilometriä koilliseen, Pihlajaniemen länsipuolella on hyväkuntoinen, noin 30 metriä pitkä kannellisen proomun hylky. Proomu on uponnut 1900-luvun alussa suolalastissa. Hylky on Myhkyräsaaren koillisrannassa 0-8 metrin syvyydessä, perä rantaan päin.

Hylky on rannasta ulospäin, itälänsisuuntaisesti. Rannanpuoleinen pää on hajonnut. Ulompi pää, keula ankkuripeleineen, painuu ehjempänä syvemmälle. Hylky on sekä sukellus- että snorklauskohde. Ruuman pääsee sukeltamaan läpi.

Kesällä 2017 Harry Alopaeus, Kai Kaartinen ja Sanna Siltanen tutkivat hylkyä. Harry Alopaeuksen mukaan hylky on ollut purjealus, koska siitä on löydettiin mastoreikä ja röstiraudat noin 18 m perästä.

Lisäksi he löysivät aivan vierestä eteläpuolelta toisen hylyn, josta on jäljellä pohjalaudoitusta, kaaria ja sikoköliä, Myhkyräsaaren hylky 2 . Tämänkin hylyn pituus on 30 m luokkaa. Myös siitä löytyi mastonkenkä eli se on ollut purjealus. Molempien hylkyjen peräpäät ovat rannassa vierekkäin.


Tämän toisen hylyn olemassaolo on kyllä ollut tiedossa, mutta siitä ei ole aiemmin tehty ilmoitusta Museovirastolle. Nyt se on mj 1000031209. Hylky on nyt tutkimuksen alaisena, ja tutkimusta johtaa meriarkeologi Harry Alopaeus.


Tekstin laatija Jukka Saari, Risto Sajaniemi

Lähdeluokittelu: GPS (0-50 m), Laiva
Tyyppi: proomu, purjealus
Uponnut: 1900 -luvun alku
Sijainti: Kerimäki, Pihlajaniemi, Myhkyräsaari


Lähdetiedot:
  • Puruveden retkeily www-sivut
  • Sukeltaja 3/2005
  • Puruvesi-lehti 10.8.2017, ss. 14-15

HYLKYTIEDOT

Koordinaatit 61° 59.854' N , 29° 31.664' E WGS84 (Geo link)

Paikannustarkkuus: GPS (0-50 m)
Materiaali
Tyyppi proomu, purjealus
Uppoamisaika 1900 -luvun alku
Uppoamispaikka Kerimäki, Pihlajaniemi, Myhkyräsaari
Uppoamispaikka , ,

Pituus noin 30 m
Leveys 7,5 m
Asento Oikein päin
Minimisyvyys 0 m
Kunto hyvä

Pohjan syvyys 8 m
Näkyvyys hyvä

Muuta Syvässä päässä hylyn korkeus on noin 4 m, ja pintaan on vielä toiset 4m.

Laatijat Jukka Saari, Risto Sajaniemi




MEDIA


KOHTEEN IHANNEOLOSUHTEET JA SÄÄENNUSTEET

Kerro millaisella kelillä kohteella kannattaa sukeltaa?



Auta sukellusretken suunnittelua jakamalla omat tuuliolosuhteita koskevat suosituksesi


Ennuste Ilmatieteen laitos

[Avaa ennuste]