Loch Linnhe

Olet tässä Etusivu  > Laiva  > GPS (0-50 m) >  Loch Linnhe

Kolmimastoinen rautaparkki Loch Linnhe oli rakennettu 1876 Glasgowssa. Se oli pituudeltaan 69,5 metriä ja leveydeltään 11,25 metriä. Maailman meriä purjehti 1800-luvun viimeisinä vuosina useita laivoja, joiden nimille oli yhteistä etuliite ”Loch”, joka tarkoitti gaelinkielellä merenlahtea tai vuonoa. Yksi näistä hankittiin myös Suomeen, jossa alus palveli isännistöään 57-vuotiaaksi laivavanhukseksi saakka.

Se oli myöhäissyksyllä 1933 paluumatkalla kotisatamaan, kun se haaksirikkoutui Kökarin eteläpuolella. Alus ajoi niin pahasti Fisskärin luodon kiviin, että se oli pakko jättää pintahylyksi. Luodolla aluksesta purettiin kaikki arvokas: kiinteä ja juokseva riki, kansivarustus ja laivatarvikkeet. Myös keulakuva irrotettiin ja se on tänä päivänä esillä Maarianhaminen Merenkulkumuseossa. Laivan torso jäi vielä muutamaksi vuodeksi näkyville, kunnes jäät ja myrskylaineet lopullisesti nujersivat uljaan merenkävijän.

Hylky on välittömästi vedenalaisen karin itäpuolella noin 5 m syvyydessä.


Tekstin laatija Jukka Sulku, Risto Sajaniemi

Lähdeluokittelu: GPS (0-50 m), Laiva
Tyyppi: parkki
Uponnut: 6.11.1933
Sijainti: Ahvenanmaa, Kökar, Kökarsören, Fisskär


Hylystä muualla:
Lähdetiedot:
  • Sukellusseura H2O r.y.:n hylkyarkisto, 756-12
  • Loch Linnhen vanavesi. Erään suomalaisen valtameripurjehtijan vaiheet vuosina 1898-1933, Olavi Simola, Suomalaisen kirjallisuuden seura 2003.
  • Uudenkaupungin laivat, Niilo Jussila
  • Merenkyntäjiä Uudestakaupunkista, Niilo Jussila

HYLKYTIEDOT

Koordinaatit 59° 50.163' N , 20° 57.982' E WGS84 (Geo link)

Paikannustarkkuus: GPS (0-50 m)
Tyyppi parkki
Uppoamisaika 6.11.1933
Uppoamispaikka Ahvenanmaa, Kökar, Kökarsören, Fisskär
Uppoamispaikka , ,

Pituus 69,5m
Leveys 11,25m
Kunto pahoin hajonnut

Pohjan syvyys 5 m
Pohjan laatu kallio

Muuta Hajallaan pohjassa

Laatijat Jukka Sulku, Risto Sajaniemi





KOHTEEN IHANNEOLOSUHTEET JA SÄÄENNUSTEET

Kerro millaisella kelillä kohteella kannattaa sukeltaa?



Auta sukellusretken suunnittelua jakamalla omat tuuliolosuhteita koskevat suosituksesi


Ennuste Ilmatieteen laitos

[Avaa ennuste]